Cestovaní se psem

17.03.2020

Určitě vaši pozornosti neuniklo, že v mnoha turistických destinacích vídáte stále více domácích mazlíčků. Mnoho pejskařů totiž nechce své čtyřnohé miláčky opustit ani během času dovolených, protože zkrátka tvoří součást rodiny. Dnes už cestování s tímto společníkem přináší více zábavy a výhod, než byste očekávali. Nemusíte se tedy obávat, jak se pejskovi líbí u vašich příbuzných, kamarádů nebo v hotelu, protože si užívá dovolenou s vámi. Před dovolenou s pejskem však nesmíte opomenout přípravu na takovou cestu.

Dovolená se psem na pláži
Dovolená se psem na pláži

Psí dokumentace

Příprava nespočívá pouze v balení kufrů. Je samozřejmostí, že pes by měl být před dovolenou v dobré kondici. Následně nezapomeňte na "psí" dokumentaci. Do dokumentace se řadí platný pas a očkování proti vzteklině. Je důležité, aby měl pes čip a některé země požadují v psím pase i záznam o odčervení.

To platí pro státy EU. V nečlenských státech je důležité zjistit jaká dokumentace je vyžadována a zajistit si ji při návštěvě svého veterináře. Před delší dovolenou není nikdy na škodu u veterináře zkontrolovat, zda je váš miláček zdravý a plánovaná cesta by mu nijak neuškodila. Před cestami do zemí jižní Evropy je vhodné ošetřit pejska pomocí přípravku, který zabije larvy srdečního červa.

Dovolená se psem na horách
Dovolená se psem na horách

Jako majitel psa musíte dovolenou důkladně a včas plánovat. Před delší cestou do zvolené destinace je vhodné nejprve absolvovat kratší cestu, aby se pejsek seznámil s prostředím auta. Pokud by přesto nesnesl cestu autem, můžete si před plánovaným výletem zajistit u vašeho veterináře prostředky na uklidnění.

Cestováni s pejskem
Cestováni s pejskem

Cestovní pojištění pro psa

Nejen lidé, ale i domácí mazlíčci mohou mít cestovní pojištění. I pejsci se totiž na dovolené často setkávají se žaludečními potížemi, či jinými zdravotními problémy. Veterinární ošetření těchto potíží bývá spojováno s finančními výdaji, které mohou dovolenou znepříjemnit. Z uvedeného důvodu je vhodné sjednat cestovní připojištění domácích zvířat. Doporučujeme vám takové, které kryje nejen náklady na veterinární péči během pobytu v zahraničí, ale i odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem.


Co nezapomenout zabalit?

Nyní se budeme věnovat cestování v autě přinášející mnoho výhod. Pejska je možné vyvenčit, kdykoli potřebuje. Díky využití auta máte po ruce všechny věci, které by pejsek mohl během cesty potřebovat. Netřeba tedy zapomenout sbalit:

• zmíněný pas a očkovací průkaz

• pelíšek nebo deku na spaní

• misku na vodu a na krmivo

• krmivo, na které je zvyklý

• hřebeny na péči o srst

• vodítko a obojek

• oblíbenou hračku


Vybavení auta

Běžně dopravní prostředky nejsou navrženy pro cestování se psem, třeba bude i speciální vybavení. Výrobci potřeb pro psy myslí na každou možnou situaci, aby celé rodině zpříjemnili společné cestování. V neposlední řadě nezapomínejte na to, že také máte ze zákona povinnost zajistit všechny přepravované osoby a majetek tak, aby nedošlo k možným nehodám v případě nárazu.


Základní výbava

• postroj do auta - bezpečnostní s auto pasem

• bezpečnostní pás do auta pro psa

• ochranné potahy do auta (do kufru, resp. Na přední nebo zadní sedadla)

• Ochranné bariéry do auta

• Doplňkové vybavení na cestování se psem


 Jak vybrat správný postroj do auta?

Můžete si vybrat ze široké nabídky kompletních cestovních postrojů pro psy, které jsou speciálně určeny k cestování autem, a dodávají se buď s vodítkem nebo bez. Některé postrojě pro psy procházejí i tzv. Crashtesty, kde jsou vyhodnoceny jejich bezpečnostní vlastnosti. Následně výrobky získávají certifikáty, v nichž naleznete informaci, do jaké váhy je schopen postoj ochránit vás a vašeho psa při případném nárazu. Takové postroje a vybavení jsou zpravidla finančně nákladnější.

Psí postroj do auta
Psí postroj do auta

Důležité doporučení: Vyberte si vhodný prvek pro ochranu vašeho psa a vás během jízdy v autě zejména podle velikosti vašeho psa. Malý pes vyvine při nárazu mnohem nižší sílu než například zvíře o váze 35kg, které v rychlosti přibližně 40km / h dokáže vyvinout sílu až 1400kg! 


Bezpečnostní pás

Bezpečnostní pás do auta pro psa je výborný pomocník při jakýchkoliv cestách s vaším chlupatým přítelem. Patří k základnímu vybavení každého majitele psa, který běžně cestuje se psem v autě a přepravuje jej na zadních sedadlech auta. Je třeba si uvědomit, že i lehký náraz představuje pro nepřipoutané osoby, a i psy v autě vysoké nebezpečí, nemluvě o vyšším pohodlí cestování s příliš aktivním psem, který bez připoutání skáče po celém autě!

Bezpečnostní pás pro psi
Bezpečnostní pás pro psi

Ochranné potahy do auta

V případě, že vozíte psa v kufru, je dobré prostor ochránit potahem, který je nepromokavý, kvalitně provedený, aby se netrhal a zároveň se do něj nezapichovala psí srst. Totéž platí pro ochranné potahy na zadní i na přední sedadla auta. Zde platí, čím více investujete do kvalitní výbavy, tím pohodlnější bude cestování se psem. Údržba vašeho auta bude jednoduchá a auto tak zůstane jako nové. Mějte na paměti, že ten škrábanec na nárazníku, co pejsek udělá jednou při vyskakování z kufru tam už zůstane ...

Ochranné bariéry do auta

U psů, jež přepravujete na zadních sedadlech auta je nutné brát v úvahu jejich temperament. Aktivní, ustrašený či nevychovaný pes dokáže znepříjemnit jízdu řidiči auta velmi rychle. Nejedná se přitom jen o to, zda nám je takové cestování příjemné nebo ne. Důležité je, abychom se mohli na jízdu patřičně soustředit a neohrožovat bezpečnost svou a celého silničního provozu. V tomto případě jsou na místě výrobky, které zabrání psovi přeskakovat ze zadních na přední sedadla, případně jakýmkoli způsobem fyzicky rušit řidiče při jízdě.


Doplňková výbava

K doplňkové výbavě pro cestování se psem v autě patří například i přepravka pro psa, cestovní box, taška na cestování se psem a také cestovní miska na vodu pro psa. Miska pro psa a box na psí krmivo tvoří samostatnou kategorii při krátkém či dlouhém výletu se psem. Bez vody se může i ten nejkrásnější výlet stát utrpením. Vybrat si můžete ze široké nabídky cestovních misek pro psa, větších, menších, plátěných, silikónových či pevných. Při výběru zvažte otvor a stabilitu misky, aby se pes mohl pohodlně napít. Krmivo lze přepravovat v originálním balení od výrobce (např. Máte balení v Tetrapak). Dále pak můžete z granulí doma odsypat do speciálních přepravních boxů nebo tašek na krmivo.

Taška pro psa

Pokud by vaše dovolená zahrnovala delší túry a váš pejsek by už nemohl doporučujeme i batoh na psa.

Taška pro psa
Taška pro psa