Jak na hygienu psa?

02.03.2020

Každý milující majitel chce poskytnout svému mazlíčkovi tu nejlepší hygienu a péči. Vždyť je to přeci ten nejoddanější přitel, kterého v životě máme. Jeho zdraví závisí na naší péči. Potřebuje nejen kvalitní krmivo a každodenní procházky, ale i tu spravnou hygienu.

S čím začit? Ve své podstatě se hygiena psů podobá té lidské. Naši zvířecí kamarádi stejně jako my potřebují pravidelnou koupel, vyčistit zuby, uší i očí a ostříhat drápky.

Hygiena psa
Hygiena psa

Péče o psí srst

Jakmile si pořídíte štěně, je vhodné, ho nechat začít si zvykat na koupel, která je dobré k tomu, aby se zbavil nečistot a nepříjemných pachů. K mytí psů se nedoporučuje používat mycích prostředků určených pro lidi. Jejich srst a kůže se od té naší velice liší. Použít by se měla kosmetika vyhrazená pouze pro psy. Před prvím použitím šamponu zkontrolujte na malé ploše kůže, zda nemá na tento produkt alergickou reakci.

Mějte na paměti, že kvůli příliš častému koupání může srst ztratit svůj přírodní maz a lesk. Měli byste ho mýt jen v případech, kdy je opravdu špinavý nebo během letního období, kdy pro něj ve vedrech bude příjemný pobyt ve vodě.

U štěňat byste měli postupovat opatrně. Během této procedury je zakázáno křičet na mazlíčka nebo použivat hrubou sílu. Je důležité, aby pro něj koupaní do budoucna nebylo asociováno s nepřízní. A psovi nejprve rozčešte srst zvláštním kartáčem. Pomalu ho dejte do vany nebo sprchového koutu, mluvte na něj jemným, uklidňujícím hlasem, hlaďte ho a postupně na něj pouštějte vodu. Umyjte ho šamponem, na závěr můžete použít kondicionér určený pro psy, aby se zabránilo cuchání a elektrizaci srsti. Šampon otevírá keratinové šupinky chlupů a hluboce ho čistí. Kondicionér zabraňuje ztrátě vlhkosti a lesku srsti. Po koupeli ho vysušte ručníkem a použijte fén. Pokud jste perfekcionista, můžete ho po dokončení všech lázeňských procedur navonět parfémem určeným pro zvířata. Určitě ho za odvahu nezapomeňte odměnit pamlskem.

Psí srst vyžaduje pravidelné čištění, které odstraňuje z kožního povrchu odumřelé chlupy, lupy, prach, parazity a špínu. Během čištění se zároveň provádí jemná masáž zlepšující krevní oběh kůže. Většina psů tuto proceduru miluje, takže pokud máte dostatek času, můžete ji provádět i každý den. U hladkosrstých ras je žádoucí čištění alespoň párkrát týdně s použitím pevného kartáče nebo rukavice. Pro krátkosrsté rasy se používají kartáče vyrobené z přírodních štětin nebo gumové kartáče. Dlouhosrsté rasy vyžadují nejdůkladnější péči. Aby váš dlouhosrstý kamarád vypadal upraveně musíte ho kartáčovat každodenně. Ze začátku byste měli použít hřeben k rozčesávání a pak vyčistit psa kartáčem.

Jak správně postupovat při čištění zubů?

Hygiena psa
Hygiena psa

Sice si někteří lidé myslí, že bude psovi stačit kousání suchych granuli nebo kostí. Jenže tomu tak není. Zbytky jídla mohou zůstat v mezizubních mezerách a stát se příčinou zubního kamene, který může vyvolat závažné zdravotní potíže. Stav chrupu se odvíjí nejen od dokonalé hygieny, ale i od genetické výbavy zvířete. Malé rasy častěji trpí zubním kamenem než ostatní rasy. Kvalitní krmivo je také podstatné pro zdravý chlup a dásně. Pro    čištění zubů svéjho zvířecího kamaráda byste si měli pořídit zvláštní kartáček a pastu. Jelikož je velká pravděpodobnost toho, že ji může spolknout, musíme používat pasty určené pro psy, které jsou pro ně absolutně zdravotně nezávadné a někdy mají i příjemnou kuřecí vůni. Pro osvojení zubní hygieny je vhodné použít kartáček, který se navléká na prst. Teprve až po 2 týdnech začněte použivat klasický kartáček. Stejně jako u mytí buďte trpěliví a psa nenuťte.

Péče o psí oči

V koutcích očí u psů se často hromadí oční odměšek, který je nutné pravidelně odstraňovat. K oční hygieně je možno použít buďto prostředky určené pro lidi nebo zvláštní preparáty určené pro psy. Je důležité čistit každé oko jiným vatovým tamponem nasáklým očním roztokem. Pohyb by měl být směrem od vnitřního k vnějšímu koutku oka. Pokud proplachování nepomáhá nebo jsou oči psa zarudlé, je nutné navštívit veterináře. Pro některé rasy psů je typické nadměrné slzení. Důsledkem toho jsou žluté skvrny pod očima, které jsou nejvíc viditelné na světlé srsti. Nejjednodušším řešením tohoto problému bude použití mastného krému na srst pod očima.

Čištění uší

Ve většině případů není potřeba psům uši čistit. Měli byste spíš kontrolovat jejích stav a u dlouhosrstých ras rozčesávat vnějšek uší. Pokud byste je měli čistit, v žádném případě se nesmí zasahovat do hloubky ucha, jenom v lehce přístupných oblastech. K tímto účelům by měl být použit vatový tampon nasáklý rostlinným olejem, vazelínou nebo peroxidem vodíku. Pokud se v uších objeví tmavý odměšek nebo nepříjemný zápach je nutné navštívit  veterináře. Neváhejte s návštěvou kliniky i v případě, když si pes uši ustavičně drbe, škrabe  nebo jsou vidět začervenání nebo výměšek.

Péče o tlapky

Po každé procházce je vhodné mýt tlapky psům, aby se zbavili nečistot z ulice.

U dlouhosrstých psů byste měli vystřihávat srst roztoucí mezi prsty. Jelikož si naši čtyřnozí kamarádi na rozdíl od nás nemohou dovolit luxus nošení bot, velice často jim mezi prsty zapadávají drobné kaminky, které občas můžou odřít packu a zapříčinit kulhavost. Měli byste psu občas kontrolovat tlapky a vyčistit je od kamínku, se kterými si sám nedokáže poradit. Stav psích drápů je závislý na délce procházek, protože se během chůze drápy stírají. Pokud pes trpí nedostatkem venčení, dlouhé drápky by mohli ovlivnit formu prstů. V extrémních případech to může vést až ke změně charakteru pohybu zvířete. Aby se tomu zabránilo, je nutné drápy pravidelně stříhat.

Kromě správně péče a hygieny, potřebuje každý pes i mnohem víc věcí. Zjistěte víc v našem článku, kde shrnujeme, co všechno pes vlastně potřebuje a kolik to stojí.