Jak přemluvit rodiče, aby mi koupili psa?

02.03.2020

Znáte to taky? Jeden kamarád má jednoho psa, další rovnou tři a vy pořád žádného, přestože už si ho hrozně dlouho přejete na každé narozeniny, svátek i Vánoce. I tak vám pořád rodiče říkají, že vám žádného psa nepovolí. My přicházíme s tipy a rady, jak změnit názor rodičů a čtyřnohý chlupáč tak bude konečně běhat i ve vaší domácnosti.

Proč mi rodiče nechtějí koupit psa? Jak je mám přemluvit?

Jednou z prvních věcí, co je třeba si při přemlouvání rodičů uvědomit, je skutečnost, že rodiče možná mají vážný důvod, proč vám psa nechtějí koupit. Pojďme si teda projít několik z možných důvodů a sami posuďte, zda se některé z nich netýkají právě vaší rodiny.

1. Bydlíme v bytě

Pes do bytu nepatří! ... Psí chlupy jsou všude! ... Pes poškrábe parkety! ... Psi smrdí!

Toto jsou nejčastější důvody, proč rodiče nechtějí mít psa. Jak tedy vyřešit tyto problémy, aniž byste se museli přestěhovat? Poměrně snadno. Stačí si jen vybrat vhodné psí plemeno do bytu!

2. Bydlíme v domě bez zahrady nebo plotu

V tomto případě jsou vlastně důvody prakticky stejné jako u případu 1, kdy lidé bydlí v bytě. Pes musí být v podstatě pořád v uzavřeném prostoru, takže by všechno bylo od chlupů, poškrábané atd. a především je nutné psa pravidelně venčit. V domečku je výhodou, že oproti bytu je člověk rychle venku a nehrozí tedy riziko, že by se pes cestou ven počůral v mezipatře.

3. Pes stojí hodně peněz

Rodiče sice nemají problém s tím, že by byl pes v bytě či domě společně s nimi, ale hlavní důvod, proč si nechtějí pořídit psa, je jeho finanční nákladnost. A jaké jsou tedy náklady na psa? Koupě psa, čip, očkování, poplatek, krmivo, výcvik psa, pojištění, výbava - misky, obojek, vodítko, náhubek, pelíšek, hračky, oblečení, kosmetika, přepravka na cesty atd. Některé věci z toho jsou nezbytné, jiné lze však nahradit levnými alternativami či dokonce vůbec nepořizovat. A zajímá vás, kolik stojí pes se všemi náklady? Vytvořili jsme pro vás podrobnou tabulku, která zahrnuje všechny náklady seřazené dle jejich důležitosti a prozkoumali jsme pro vás internet křížem krážem a přinášíme vám tedy i průměrné ceny za jednotlivé položky.

4. Pes je časově náročný / Neuměl by jsi se o něj postarat

V praxi jsou i případy, kdy by rodiče rádi měli v domácnosti pejska, ale problém je v časové náročnosti. Oba rodiče totiž brzy ráno odjíždí do zaměstnání a domů se vrací až večer. Je pro ně tedy nepředstavitelné, že by do svého nabitého programu měli zahrnout ještě péči o psa, která rozhodně není jednoduchá. Každých pár hodin je třeba psa vyvenčit, pokud by tedy nebyl zavřený na zahradě. Párkrát za den potřebuje také doplnit misku s jídlem a čistou vodou a například i návštěva veterináře při různých očkováních, odčerveních a jiných vyšetřeních zabere taktéž spoustu "volného" času. Jak tedy rodičům dokázat, že se umíte o psa postarat a že kdyby vám vlastního pejska pořídili, tak by se o něj téměř nemuseli starat?

Kromě vyřčení přání - dostat psa na narozeniny či Vánoce - je potřeba rodičům ukázat hlavně činy, aby věděli, že by domácnost se psem mohla fungovat i u vás. Ideálním prostředkem jsou v tomhle případě psí útulky. V ČR se nachází téměř 100 psích útulků a v naprosté většině z nich umožňují venčení psů. Abyste ale mohli psa z útulku vyvenčit, tak ve většině případů musíte mít 18 let nebo být doprovázen osobou starších 18 let. Tak zkuste někdy o víkendu přemluvit rodiče, abyste společně zajeli do místního útulku a zkuste si vyvenčit nějakého čtyřnohého kamaráda, který tam čeká na lepší budoucnost. Rodiče tak na vlastní oči uvidí, že touha po pejskovi není jen nějaký přelud, který jste si v hlavě umanuli, ale že je to skutečná touha po tom mít doma pejska se vším všudy. Když uvidí, že nemáte problém se o něj postarat (včetně sběru exkrementů do sáčku), že vaše touha po pejskovi neustává ale naopak roste, že si třeba i doma vyhledáváte nové a nové informace, že čtete knížky o tomto tématu a že se i třeba nabízíte známým, že jim jejich domácí mazlíčky rádi pohlídáte, tak poté už rodiče prakticky nemají důvod vám takovou radost odpírat a pejska vám koupí.

V případě, že by rodiče stále nesouhlasili s koupí, protože vy musíte například pravidelně do různých zájmových kroužků nebo zůstáváte déle ve škole, tak můžete argumentovat zejména psími školkami. Jak už z názvu vyplývá, tak se jedná o zařízení, kde se vám o pejska postarají během dne než si ho odpoledne vyzvednete. Takže pokud máte nějaké psí školku nebo chůvu pro psy cestou do školy, tak je to ideální, protože byste pejska ráno vzali s sebou, po cestě ho nechali ve školce a cestou ze školy byste ho opět vyzvedli. Ceny se pohybují od 150 do 400 Kč a při pravidelném umístění psa je možné získat i slevu.

5. Špatné vztahy se sousedy

Bohužel častým faktorem, při rozhodování o koupi psa, jsou i vztahy se sousedy. Pokud jsou dobré, tak je vyhráno. Sousedé totiž budou mnohem tolerantnější v případě, kdy bude mít pes nutkání štěkat či výt na měsíc. A dokonce soused kamarád může v nouzi posloužit jako příležitostná chůva pro vaše mazlíčka. Pokud je však napětí mezi vaší rodinou a sousedy, tak nastává problém, protože štěkající pes od souseda je jedna z nejhorších věcí, co chcete o víkendu ráno slyšet. Tak se mezisousedské vztahy ještě přiostřují a mohou vyústit až k přivolání policie či dokonce ublížení samotnému psovi. Z vlastní zkušenosti znám jeden takový případ, kdy jeden soused otrávil německého ovčáka druhému sousedovi tím, že mu přes plot nasypal jen, který pes následovně snědl. Takový případ je sice ojedinělý a už velmi vyhrocený, ale každý by měl před koupí psa uvažovat, zda sousedovi nebude nový čtyřnohý soused vadit. Proto i při výběru psa je určitě vhodné vybírat z takových plemen, které jsou od přírody spíše klidné povahy a jsou přátelští ke svému okolí. Vybrat si můžete ze seznamu plemen níže.