Khao Manee - vzácná bílá kočka s barevnýma očima

09.04.2020

Khao Manee je druh čistě bílé krátkosrsté kočky. Původem je z Thajska, odkud rovněž pochází její název. Khao Manee totiž v překladu znamená "bílý klenot". Občas ji lze najít i pod názvy Khao Plort ("čistě bílá") nebo pod anglickým označením Diamond Eye Cat ("kočka s diamantovýma očima").

Jejich typickým znakem jsou kromě krásné bílé srsti také jejich krásně zbarvené oči. Ty mají buď modrou nebo zlatavou barvu (odstíny hnědé a žluté) anebo mají každé oko jinak zbarvené, tzv. heterochromie. Takové kočky jsou nejvzácnější.

Jaké jsou vlastnosti Khao Manee?

Khao Manee je velmi přátelské plemeno koček. Mají rády společnost a jsou dosti hravé a aktivní, takže se skvěle hodí do domácnosti, kde jsou rovněž děti. Není ale ani špatnou volbou pro starší lidi, kteří si hledají čtyřnohého společníka. O tomto druhu koček je totiž také známo, že rády "povídají" (tj. mňoukají). Nevadí jim ani společnost jiných zvířat. Toto šlechetné plemeno kočky je navíc jako stvořené pro život v bytě.

DÉLKA ŽIVOTA: 10-12 let
SRST: krátká
BARVA: bílá
VELIKOST KATEGORIE: střední (20-24 cm)
HMOTNOST: 2,5-5,5 kg (samice jsou menší)
DÉLKA GESTACE (březost): 60 dní

Jak se starat o Khao Manee?

Khao Manee je velmi zdravé plemeno bílých koček. Jedná se sice o vzácné plemeno, ale zato nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je třeba pouze přiměřeně kartáčovat (jednou týdně) její hedvábně bilou srst a krmit ji kvalitní stravou, která je vhodná pro její věk i zdravotní a fyzickou kondici. Kvůli svým světlým rohovkám, je na místě, jí také jednou za čas vyčistit oči.

Kolik stojí Khao Manee?

Kotě Khao Manee však lze koupit za cca 24.000-30.000 Kč. Cena se liši například dle pohlaví či rodokmenu rodičů. 

Kde koupit Khao Manee?

V České republice je zatím velmi těžké tento druh kočky koupit. Khao Manee se tepve před pár lety dostala na světové výstavy, takže ještě nějakou dobu potrvá, než bude i volně k dostání na našem trhu. Na facebooku však existuje stránka Khao Manee Cat Club, kde lze možná sehnat kontakt na stávajícího majitele tohoto plemene, který vám může poradit, kde Khao Manee koupit.


O kočce Khao Manee již víte všechno potřebné. Znáte ale všechny mýty a fakta o kočkách? Přečtěte si náš další článek určený nejen pro milovníky koček.