Kolik stojí mít psa? Co všechno pes potřebuje?

15.03.2020

Mít psa je jako mít dalšího člena rodiny. Tudíž pes potřebuje taky řadu věcí, aby byl zdravý a spokojený. Vytvořili jsme pro vás velmi přehledný seznam všeho, co váš pes potřebuje se stručným popisem včetně 3 cenových variant. Celkové náklady jsou shrnuté na konci článku.

MIN = nejnižší částky, za které lze dané nákladové položky pořídit
MAX = nejvyšší částky (ne extrémní, tj. luxusní značky), které lze na českém trhu sehnat
PRŮMĚR = částky, které se nejčastěji vynakládají

Náklady jsme barevně rozdělili dle důležitosti:

ZELENÁ = nezbytné
ORANŽOVÁ = standard s mnoha levnějšími alternativami
MODRÁ = zbytné

KOUPĚ PSA

Nejlevnější variantou je pořídit si psa z útulku, kdy se cena odvíjí od stáří psa, délky pobytu. Výhodou je, že psi už bývají většinou naočkovaní, odčervení i očipovaní.

Pokud uvažujete o koupi štěněte/psa, tak cena závisí zejména na tom, jestli chcete psa s PP nebo bez PP (průkaz původu = rodokmen). Psi s PP jsou dražší, protože vám mimo jiné umožní účastnit se psích výstav. Cena se také liší dle plemene, jeho velikosti, stáří psa, zda se jedná o fenku (většinou dražší) či pumra.

MIN: 500 -   1 000 Kč
MAX: 20 000 - 30 000 Kč
PRŮMĚR: 5 000 - 10 000 Kč

ČIP

Od ledna 2020 je povinné nechat psa očipovat. V opačném případě hrozí majiteli pokuta až 20 tisíc Kč. Platí se jak za čip (200-500 Kč) tak i práci veterináře (300-900 Kč). Zařazení do registru sice povinné není, ale pokud máte na zbyt 200-500 Kč, tak se určitě vyplatí vašeho pejska zaregistrovat. Pokud si adoptujete pejska z útulku, tak už je čip (i očkování a odčervení) zahrnuto v ceně při pořízení psa.

MIN: 500 - 1 000 Kč
MAX: 2 000 Kč
PRŮMĚR: 1 000 Kč

OČKOVÁNÍ

Očkování nebo-li vakcinace je v ČR povinná jen proti vzteklině. Uvádí se však, že by psi měli být dále naočkovaní proti psince, parvoviróze a infekčnímu zánětu jater. Očkují se především štěňata a to 3x-5x. Každý veterinář však pro každého psa vytváří individuální očkovací plán, takže nelze jednotně říct, na kolik vás očkování psa vyjde. Uvedené ceny jsou za 1 očkování.

MIN: 200 Kč
MAX: 400 Kč
PRŮMĚR: 300 Kč

ODČERVENÍ

Platí se minimálně 2x ročně (v domácnosti s dětmi i 4x ročně) a liší se dle velikosti plemene psa. Jedná se však o jedny z nejnižších položek, které se veterináři platí. Přibližné ceny jsou uvedené za 1 odčervení.

MIN: 30 Kč
MAX: 100 - 200 Kč
PRŮMĚR: 50 Kč

MÍSTNÍ POPLATEK

Místní poplatek se platí v místě, kde bydlíte se psem a jejich výši určuje každá obec zvlášť místní vyhláškou. Částky se velmi liší, protože se bere v úvahu, zda bydlíte v domě nebo v bytě, zda bydlíte v centru nebo v okrajové části obce anebo například zda je to váš první pes nebo už v domácnosti máte i jiného psa (zvýšení sazby až o 50 %).

Poplatek se platí pouze ze psů starších 3 měsíců a dle zákona může být až ve výši 1 500 Kč za psa za rok.

MIN: 200 - 700 Kč
MAX: 1 500 - 2 250 Kč
PRŮMĚR: 1 000 - 1 500 Kč

KRMIVO

Granule, konzervy, kapsičky, speciální krmivo a mléko pro štěňata či dokonce hypoalergenní krmivo. To všechno a mnohem více můžete svému čtyřnohému mazlíčkovi naservírovat. Trh toho nabízí obrovskou škálu přes všemožné chutě i velikosti a kvalitu. Je teda na každém majiteli zvlášť na uváženou, co chce svému chlupatému příteli nabídnout. Určitě je vhodné se předem poradit s vaším veterinářem než něco svému pejskovi dáte, ale po čase většinou každý zjistí, co má jeho pejsek rád a do čeho naopak čumák ani nestrčí. Stejně jako lidé i psi by měli mít pestrou stravu, takže je určitě fajn obměňovat psí jídelníček. A pokud chcete ušetřit, tak doporučujeme kupovat vždy rovnou velká balení, která bývají zpravidla levnější než malé sáčky a konzervy, které se hodí spíše pro otestování, zda to váš pes bude vůbec jíst. Granule dále doporučujeme skladovat v barelech, abyste zamezili šíření zápachu z nich v domácnosti a také nehrozí protržení pytle a pes se k nim hůře dostane.

Pro více informací si přečtěte náš článek o nejlepším krmivu pro štěňata.

MIN: 200 Kč
MAX: 3 000 Kč
PRŮMĚR: 1 000 Kč

OBOJEK

Obojek by měl mít každý pes, protože nejen, že se k němu připíná vodítko, ale také na něm bývá a měla by být umístěná psí známka, na které jsou umístěné kontaktní údaje majitele pro případ, že by se váš pejsek ztratil. V dnešní době mají obojky navíc i řadu jiných funkcí, bývají jak designovými doplňky tak i bezpečnostní, protože se vyrábí i reflexní a svítící obojky. Pro případ, že byste chtěli pejska ochránit před blechami, tak doporučujeme pořídit mu antiparazitní obojek. Nejdražší jsou určitě tzv. výcvikové obojky, jejichž součástí jsou i vysílačky.

MIN: 50 Kč
MAX: 6 000 Kč
PRŮMĚR: 500 Kč

VODÍTKO

Vodítko je určitě zapotřebí také koupit, ale stejně jako u obojků se na trhu nachází i ty nejobyčejnější varianty za pouhých pár desítek korun, tak je možné si i připlatit za pevnější, designová či samonavíjecí vodítka, která už stojí stovky korun. Pro těžší plemena je samozřejmě zapotřebí pořídit silnější vodítko, aby se vám nepřetrhlo, až budete vašeho psa venčit a on by se zrovna rychlostí blesku rozeběhl třeba vstříc jiného psovi.

MIN: 60 Kč
MAX: 3 000 Kč
PRŮMĚR: 150 - 500 Kč

NÁHUBEK

Náhubek by měl mít doma každý majitel pejska, který má v plánu s ním cestovat. Do veřejné dopravy by totiž měl vstoupit pejsek vždy s náhubkem, aby se zabránilo případným nepříjemnostem. Př. kdy váš pes špatně reaguje na cizí lidí, hodně štěká, má tendenci být agresivní, či je jen velmi přátelský a tudíž by mohl přijít do kontaktu se spolucestujícími, kteří se naopak psů bojí. Náhubky se prodávají jak pro malá tak i velká plemena.

MIN: 100 Kč
MAX: 400 Kč
PRŮMĚR: 150 Kč

HYGIENA A KOSMETIKA

Kdo by nechtěl mít zdravého a čistého pejska? Nestačí však jen milující majitel, krásné a útulné prostředí a kvalitní strava. I pes se musí čas od času umýt, postarat se o jeho srst, vyčistit jeho zuby, zastřihnout mu drápky, vyčistit oči, uši i konečník. Základní prostředky lze sehnat i desítky či stovky korun. Kvalitnější produkty však vyjdou i o několik stovek dráž.

Více o psí hygieně si přečtěte v našem dalším článku Jak na hygienu psa?

MIN: 100 Kč
MAX: 2 000 Kč
PRŮMĚR: 500 Kč

Nezbytné náklady
CELKEM MIN:
3 000 Kč
CELKEM MAX: 45 000 Kč
CELKEM PRŮMĚR: 15 000 Kč

MISKY

Váš pejsek musí z něčeho jíst, takže je určitě pro něj koupit nějaké misky na vodu a jídlo. U misek je však jedno, zda budou keramické, nerezové nebo plastové. Zda budou stejné nebo každá jiná. Zda to budou dvojmisky nebo každá zvlášť. Vše pouze závisí na vašich možnostech. Pokud potřebujete ušetřit a nechcete svému pejskovi kupovat nové misky, tak je možné použít na místo toho své staré nádobí. Máte starý rendlík, který už se vám na vaření nehodí? Použijte jej jako misku na vodu. Máte staré poškrábané hluboké talíře? Použijte je na granule a další jídlo pro psi. Kreativitě se meze nekladou.

MIN: zdarma - 100 Kč
MAX: 1 000 Kč
PRŮMĚR: 300 Kč

PELÍŠEK

Stejně jako člověk spí na posteli, tak i pes potřebuje pohodlný spánek. Existují ty nejlevnější varianty, kdy necháte psa spát jen např. na dece či polštáři či dokonce i na staré matraci. Pes vás bude mít rád tak jak tak. Pokud mu však ale chcete dopřát něco vlastního (něco psího) tak v obchodem je na výběr nepřeberné množství pelíšků. Jsou z všemožných materiálů a vzorů, takže můžete klidně vybrat pelíšek, který se vám bude nejlépe hodit do interiéru domácnosti.

MIN: 150 Kč
MAX: 3 000 Kč
PRŮMĚR: 500 - 1 500 Kč

HRAČKY

Hračky jsou hlavně pro hraní, ale mohou posloužit i k výcviku. Pokud zrovna nejste doma nebo se jen pejsku nemůžete věnovat, tak hračka je nejlepší způsob, jak ho zabavit. Každý pejsek má jinou povahu a s tím je spojeno i rozdílné hraní. Někdo má rád balónky a míše, další plyšáky, kosti, přetahovadla, frisbee, hlavolamy, bazény či i hračky na pamlsky (to je zaručený úspěch). Při výběru hraček je určitě potřeba myslet i na své potřeby, protože například pískací hračky lezou často po pár minutách majitelům na nervy (a pejsek si užívá nesmírnou zábavu). Jiné hračky lze naopak snadno rozkousat, takže pak může být v domácnosti dost nepořádku z pozůstatků roztrhané hračky.

MIN: 30 Kč
MAX: 5 000 Kč
PRŮMĚR: 200 Kč

PAMLSKY

Pamlsky jsou vhodné jak pro výcvik, tak na zpestření stravy či jen tak na rozmazlování vašeho miláčka. A typů pamlsků je celá řada. Kosti, piškoty, sušenky, pamlsky sušené, dentální, výcvikové ale i speciální. Věděli jste, že existují i adventní kalendáře pro psi, dárkové balíčky či pivo a šampaňské pro psy?

MIN: 20 Kč
MAX: 650 Kč
PRŮMĚR: 200 Kč

PŘEPRAVKA

Při cestování veřejnou dopravou většinou postačí mít jen náhubek na psa. Pokud však cestujete autem a víte, že nechcete mít sedačky v autě od chlupů či poškrábané od jeho drápků, tak vám doporučujeme pořídit si přepravku. Ty můžou být jak látkové tak i plastové či skládací. Vhodné jsou však spíše pro menší a střední plemena. Větší psy je lepší vozit například v kufru, kde mu vystelete prostor dekou.

MIN: 400 Kč
MAX: 4 000 Kč
PRŮMĚR: 1 000 Kč

VÝCVIK

Povely sedni, lehni, k noze a aport zvládne vycvičit prakticky každý majitel pejska sám. Je k tomu zapotřebí pouze trocha trpělivosti a pár těch pamlsků. Pokud však svého mazlíčka nechcete mít jen na mazlení a chtěli byste se s ním zúčastnit i výstav a soutěží, tak je zapotřebí počítat s většími výdaji. Psa cvičí zpravidla kynologové, kteří si účtují různé částky v závislosti na intenzitě a délce výcviku, na regionu, na typu plemene psa a také je rozdíl v ceně, pokud vy přijedete na výcvik za ním nebo bude muset on dojíždět k vám domů.

MIN: zdarma
MAX: 3 500 Kč
PRŮMĚR: 1 000 Kč

Nezbytné náklady + Standardní náklady
CELKEM MIN: 3 000 Kč + 600 Kč = 3 600 Kč
CELKEM MAX: 45 000 Kč + 17 000 Kč = 62 000 Kč
CELKEM PRŮMĚR: 15 000 Kč + 4 000 Kč = 19 000 Kč

DOPLŇKY STRAVY

Ano. Doplňky stravy pro psy také existují. Řadí se sem jak kloubní výživa, vitamíny, doplněk na srst, na trávení, na zuby i na uklidnění a posílení imunity.

MIN: 100 Kč
MAX: 1 000 Kč
PRŮMĚR: 500 Kč

POJIŠTĚNÍ

Zdravotní pojištění lze sjednat stejně jako u lidí i pro psy. Protože v případě, že se váš pejsek zraní a bude potřebovat lékařský zákrok, tak ceny se pohybují v řádech tisíců až desetitisíců. Pojišťovny však nepojistí psi obézní, takže je třeba se starat o zdraví vašeho psa a při pojištění řádně porovnat nabídky pojišťoven, protože jejich nabídky a ceny pojistného se často velmi liší. Opět závisí i na věku a hmotnosti psa/feny.

MIN: 1 500 Kč
MAX: 4 000 Kč
PRŮMĚR: 2 500 Kč

OBLEČKY

Oblečky sice slouží spíše jako módní doplněk, v řadě případů však ale i chrání vašeho pejska před nastydnutím a jinými nemocemi. Dělají se pro všechny velikosti a kromě klasických mikin, svetýrků, vest a bund můžete svému mazlíčkovi dopřát i pohodlí díky ponožkám a botám, šátkům a pláštěnkám.

MIN: 200 Kč
MAX: 3 000 Kč
PRŮMĚR: 400 - 1 000 Kč

PLENY

Plenky nejsou určená pouze pro šťěńata, která se teprve učí chodit čůrat ven, ale také pro starší a nepohyblivé psy, kteří už mají problém se svojí pohyblivostí.Jsou výbornými pomocníky během začátků, kdy pejska učíte, aby si v bytě vybral jedno místo,km chodit čůrat.Dřív než si na to přivykne venku.

MIN: 100 Kč
MAX: 250 Kč
PRŮMĚR: 150 Kč

VÝSTAVY

Na výstavy smí pouze psi s PP (existují však i tzv. Oříškiády pro psi bez PP) a ceny se pohybují v řádech stovek až tisíců. Nejdražší je účast na zahraničních soutěžích (nejlevnější je Polsko za cca 40 EUR)

MIN: 500 Kč
MAX: 2 000 Kč
PRŮMĚR: 1 000 Kč

KASTRACE

Kastrace je doporučována pro psi, kteří jsou nadměrně agresivní, či mají časté zdravotní komplikace. Nejčastěji se však psi kastrují z chovatelských důvodů, protože se majitel chce vyhnout se starostmi a náklady spojenými s novým vrhem štěňat. Ceny kastrace jsou různé, protože se rozlišuje, zda se jedná o fenku či psa a zejména závisí na jejich hmotnosti. Kastrace psa do 15 kg tak vyjde cca na 2 500 Kč a psa nad 40 kg na 3 500 Kč. U fenky do 5 kg zaplatí majitel přibližně 4 000 Kč a za těžší fenu nad 40 kg dokonce až 6 000 Kč. Tento druh operace může být však spojený i s mnoha dalšími výdaji, př. typ uspání, předoperační vyšetření krve, nasazení ochranného límce atd.

MIN: 2 500 Kč
MAX: 6 000 Kč
PRŮMĚR: 4 000 Kč

Nezbytné náklady + Standardní náklady + Zbytné náklady
CELKEM MIN: 3 000 Kč + 600 Kč + 5 000 Kč = 8 600 Kč
CELKEM MAX: 45 000 Kč + 17 000 Kč + 16 250 Kč = 78 250 Kč
CELKEM PRŮMĚR: 15 000 Kč + 4 000 Kč + 9 000 Kč = 28 000 Kč