Může mít pes koronavirus a přenášet ho na lidi?

18.03.2020

V současné době není žádné téma tak diskutované jako právě koronavirus a nemoc COVID-19. To že se přenáší kapénkově a vzduchem víme už nejspíš všichni. Že kvůli koronaviru umírají po světě 100 lidí denní víme už také. Jak je to ale se psi a dalšími domácími mazlíčky? Mohou také trpět touto závažnou nemocí nebo se jich to netýká a nemusíme se o ně tak bát?

Může mít pes koronavirus a přenést ho na lidi?

ANO, ale velmi zřídka. Ještě před pár dny, to vypadalo, že tomu tak není, protože psi všeobecně nejsou dobrými hostiteli pro viry. V Číně se však před pár týdny objevil případ, kdy se u majitelky psa potvrdila nákaza a proto byl pes převezen na veterinární stanici. Dva testy byly mírně pozitivní, takže pes musel do karantény. Bohužel to pro tohoto pomeraniana nedopadlo dobře. Přestože další výsledek testu byl již negativní, tak pes zemřel. Více o tomto případu si můžete přečíst na Novinkách.cz.

Jak chránit zvířata a sebe před koronavirem?

Je třeba dodržovat řádně hygienu. Po kontaktu se psem či jinými domácími mazlíčky je potřeba si pečlivě umýt ruce a nenechávat si od nich olizovat ruce ani obličej. 

Pro ochranu psa je třeba dodržovat hygienu i u něj a správně pečovat o jeho packy i ústní dutinu. Přečtete si náš článek o tom, jak správně pečovat o psí hygienu a jak mu čistit zoubky.