Pes a kočka v jedné domácnosti?

01.04.2020

Téma války mezi psy a kočkami je aktuální od Hollywoodu až po náš dům. Nesčetné příběhy majitelů koček i psů, kteří se snažili skamarádit své miláčky, příběhy psy chytající kočky za ocas, nebo příběhy, ve kterých se obě skupiny navzájem vzorně ignorují.

Predstavenie nováčika vašim domácim zvieratkám môže byť náročné. O novej hierarchii síce rozhodujú samy zvieratá, ale nemali by ste ich nechať správať sa k sebe agresívne. Vyhraďte si na to dostatok času a buďte trpezliví, pretože v tejto fáze sa vytvárajú pravidlá pre ďalšie spolužitie v budúcnosti.

Psi a kočky
Psi a kočky

Jelikož štěňata a koťata zatím nemají žádnou vzájemnou špatnou zkušenost, bude mnohem jednodušší dosáhnout, aby spolu pěkně vycházeli. Takže pokud plánujete mít obě zvířátka, je moudré pořídit si je obě jako mláďátka. Taka by mohly spolu vyrůstat a mít vzájemné pouto.

Kočka, která je zvědavá když potká psa a nebojí se ho a pes, který se chce seznámit s kočkou, tvoří ideální pár. Pokud si adoptovat kteréhokoliv chlupáče z útulku, měli by vám vědět o něm říct, jak na tom je ve vztahu k jiným zvířátkům, k lidem, k prostředí.

Štěně a kotě
Štěně a kotě

Kočky mají obě vlastnosti - jsou i teritoriální i mají rádi změny, postupné seznamování se s dalším psím členem rodiny je vhodná metoda jak udržet doma mír. Trpělivost je jistě nezbytná, neboť úvodní seznamovací fáze může trvat rozličný čas v intervalu od pár dní až po několik týdnů, někdy i déle. Nechte kočku i psa, aby se vraceli na své oblíbené místo v domácnosti a nenuťte jejich být spolu.

Během prvních setkání s kočkou nechte svého psa na vodítku. Pokud by se náhodou v zápalu hry začal zlobit nebo byl agresivní, můžete mu zabránit volně se pohybovat a klidně ale rozhodně ho napomenout.

Můžete je nechat setkat se každého na své straně dvířek ohrádky nebo klece tak, aby se nedotýkaly nosy. Někteří majitelé umístí kočku (pokud je menší) do přenosky nebo klece a nechají psa aby si ji očichávat. Tento přístup závisí na povaze zvířátka. Může se stát, že se nic neděje a seznámení proběhne v pohodě, a může se stát, že kočka v kleci se bude cítit jako v pasti.

Pejsek a kočka
Pejsek a kočka

Kočka, ať už je přicházející do domácnosti jako nová nebo zde byla dříve, by měla mít k dispozici své separátní útočiště - místo - minimálně během prvního týdne. Nejlepší na místě za zavíracími dveřmi nebo za dvířky nějaké ohrádky. Tak, aby toto místo bylo mimo dosah psa. Umístěte jí tam misky na jídlo i vodu, záchůdek, hračky, škrabadlo a pelíšek. Bude se tak cítíte podstatně sebejistěji a uvolněnější při poznávání pejska.