Proč se říká, že má kočka devět životů? Fakta a mýty o kočkách

30.03.2020

Kočky jsou krásnými majestátnými zvířaty. A velká většina se podle toho i chová. Narozdíl od psů a dalších zvířat však právě kolem koček vznikla řada mýtů a pověr. My vám přinášíme přehled těchto mýtů včetně odpovědí, jak to tedy s kočkami ve skutečnosti je a proč o kočkách kolují zrovna takovéto pověry.

Kočka má devět životů

Mýty o kočkách vznikaly už ve starověkém Egyptě. Věřilo se, že jsou nadřazené všem ostatním zvířatům a přisuzovaly se jim i speciální schopnosti, protože byly velmi obratné a viděly dobře v šeru a ve tmě. Byly tedy považovány za jakýsi druh božského stvoření a protože ve starém Egyptě existoval prabůh Atum, který byl stvořitelem všech ostatních bohů, tak se začalo věřit, že i jeho stvoření mají stejný počet životů jako on. Tedy rovných devět životů!

Jedná se však o pouhý mýtus. Podle arabské a turecké mytologie se zase říká, že kočka má životů "pouze" 6.

Černá kočka nosí smůlu

Už vám taky párkrát zkřížila cestu kočka? A byla černá? Podle prastaré pověsti byste se v danou chvíli měli bát o své štěstí. Černá kočka totiž ve starověkém Egyptě byla vnímána jako doprovod boha smrti. Později ve středověku se pak začalo věřit v to, že černá kočka je přeměněná zlá čarodějnice anebo dokonce sám ďábel

Černá kočka ale nemusí být jen špatným znamením, který předurčuje špatnou budoucnost. V Anglii se například dodnes věří v to, že pokud černá kočka směřuje k vám, tak právě naopak vás čeká štěstí.

Kočka vždy dopadne na všechny čtyři

Kočky jsou rozhodně mrštnější a obratnější než kterýkoli jiný domácí mazlíček. Řada z nás už jistě i na vlastní oči viděla, jak kočka i klidně z druhého patra dopadne klidně na všechny čtyři nohy a bez menšího zranění pokračuje dál. I tato skutečnost částečně přispívá k potvrzení prvního mýtu, že kočka má devět životů. Je teda ale pravda, že kočka vždy dopadne na všechny čtyři nohy? Ne! V mnoha případech se kočka může vážně zranit. A mnohem větší nebezpečí a riziko úrazu kočkám hrozí i v těch nejmenších výškách. Kočky totiž při pádu vyrovnávají páteř, natahují packy a jakýmsi způsobem se vyrovnávají ještě svým ocasem, který jim slouží jako kormidlo ve vzduchu. Při pádu z malých výšek tak mají mnohem menší prostor na to, aby se připravily na následující dopad.

Kočka má pít mléko místo vody

Pokud jste sami majitelem kočky, tak už jste určitě slyšeli, že kočky mají rády mléko. Už jako malým koťátkům se tak chovatelé snaží svým čtyřnohým miláčkům dopřát to nejlepší. Ale POZOR! Kočky sice mají rády mléko, ale není pro ně vhodné. Rozhodně ne na denní bázi. Kočky totiž nemají svůj organismus přizpůsobený tak, aby dokázaly ideálně zpracoat laktózu, která je součástí kravského mléka. Potom se můžou u kočky objevit zažívací a trávící problémy.

Kočky a psi jsou největší rivalové

Tento mýtus se vžil do paměti nás všech v dětství, kdy jsme se koukali na pohádky a v naprosté většině z nich, tak byli psi a kočky ve válečném konfliktu. Opak je však pravdou. Ne jeden majitel kočky a psa vám řekne, že je mezi nimi často i lepší vztah a pouto než bývá mezi dvěmi kočkami nebo dvěmi psi navzájem. Ještě lepší jsou pak jejich vztahy, pokud spolu vyrůstají už od malička.